Life Style

Studimi shqetësues/Mikroplastikë në mishin e kafshëve të rritur në fermaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:07 - 09/07/22 |
el ida

Kontaminimi mikroplastik është zbuluar nga studiuesit për herë të parë, në gjakun e lopëve dhe derrave të rritur në ferma, duke ngritur shqetësime për cilësinë e ushqimit që hamë.

Shkencëtarët në Vrije Universiteit Amsterdam (VUA) në Holandë gjetën grimcat në tre të katërtat e mishit dhe produkteve të qumështit që ata ekzaminuan, si dhe në çdo mostër gjaku në studimin e tyre pilot.

Mikroplastika u gjetën gjithashtu në të gjitha mostrat e ushqimit të testuar, duke treguar një rrugë potencialisht të rëndësishme të ndotjes. Produktet ushqimore ishin të paketuara në plastikë, një tjetër rrugë e mundshme, transmeton Guardian.

Studiuesit e VUA raportuan mikroplastikë në gjakun e njeriut për herë të parë në mars dhe përdorën të njëjtat metoda për të testuar produktet shtazore.

Zbulimi i grimcave në gjak tregon se ato mund të udhëtojnë në të gjithë trupin dhe mund të vendosen në organe.

Ndikimi në shëndetin e njerëzve apo kafshëve të fermës është ende i panjohur, por studiuesit janë të shqetësuar sepse mikroplastika shkakton dëme në qelizat njerëzore në laborator dhe grimcat e ndotjes së ajrit tashmë dihet se hyjnë në trup dhe shkaktojnë miliona vdekje të parakohshme çdo vit.

Disa kafshë të egra dihet gjithashtu se dëmtohen nga mikroplastika.

Sasi të mëdha mbetjesh plastike derdhen në mjedis dhe mikroplastika ka ndotur të gjithë planetin, nga maja e malit Everest e deri te oqeanet më të thella.

Dihet tashmë se njerëzit i thithin grimcat e vogla përmes ushqimit dhe ujit, si dhe duke i thithur ato.

Studimi pilot u krye për të vlerësuar nëse mikroplastika janë të pranishme në kafshët e kultivuara, mishin dhe produktet e tyre të qumështit, dhe studiuesit theksojnë se gjetjet e hershme duhet të veprojnë si “një shtysë për hetime të mëtejshme të rreziqeve të mundshme” që mund të lidhen me këtë./Opinion.al

 

Pas