-Shëndeti

Studimi për Covid-19: Për çdo rast të konfirmuar janë 5-10 të pazbuluar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:30 - 17/03/20 |
el ida

Një studim i botuar në revistën ‘Science’, bën me dije se për secilin rast të konfirmuar me Covid-19 ka shumë mundësi që të ketë 5-10 raste të tjerë të pazbuluar.

Këto raste janë më pak ngjitëse se të tjerët dhe në përgjithësi kanë simptoma me të lehta, por ato janë përgjegjëse për pothuajse 80% të të gjitha rasteve të reja të infeksionit.

Studimi, i cili është kryer nga shkencëtarët e ‘Imperial College London ‘dhe i koordinuar nga epidemiologët e ‘Universiteti Columbia’ në New York, bazohet tek të dhënat në Kinë për muajt dhjetor dhe janar, kur masat e kontrollit dhe tamponet e bëra tek të gjithë ose “tamponet e tapeteve”, nuk ishin zbatuar ende.

Shkencëtarët vlerësojnë se rreth gjashtë nga shtatë rastet e Covid-19, nuk ishin njohur në Kinë në atë kohë.

“Kjo do të thotë nëse në SHBA janë rreth 3500 raste të infektuar me koronavirus të konfirmuar, në realitet mund të jenë 35 mijë raste. Dhe e njëjta gjë vlen për të gjitha vendet perëndimore, që kanë filluar të bëjnë tampona me vonesë dhe që në çdo rast nuk kanë bërë sa duhet”- ka shpjeguar Jeffrey Shaman./Opinion.al

Pas