Bota

Studimi i ri: Koronavirusi nuk mbijeton në det


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:35 - 22/05/20 |
el ida

Koronavirusi nuk mbijeton në ujin e detit. Ky lajmi i mirë, vjen në prag të sezonit veror, nga shkencëtarët e Institutit kërkimor francez “Ifremer”.

Hulumtuesit studiuan midhjet bashkë me kampionë uji të detit të marra nga zona të ndryshme në Francë. Mes 21 molusqeve të analizuara, nuk u gjend asnjë gjurmë e koronavirusit.

E njëjta gjë edhe për ujin e detit, ku nuk u verifikua prezenca e virusit.

“Edhe pse nuk mund të flasim me bindje të plotë për të gjithë molusqet dhe ujërat detar të Francës, mungesa e gjurmëve të Covid-19 në studimin tonë është një lajm i mirë”, shpjegojnë shkencëtarët e institutit kërkimor./Opinion.al

Pas