Aktualitet

Studentët sot në protestë para Kryeministrisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:54 - 11/11/15 |
b.f

TIRANE- Studentët që kundërshtojnë ligjin për arsimin e lartë të organizuar nga Lëvizja “Për Universitetin” do të protestojnë sot në orën 11:00 përpara Kryeministrisë. Janë ata studentë që gjuajtën me vezë Ramën rreth dy javë më parë.

Ja cfare shkruajne ata ne profilin e tyre ne Facebook

Studentë e pedagogë, aktivistë e qytetarë, popull mbarë, do marshojmë kundër dhunës shumëpërmasore të një grushti oligarkësh me pushtet politik, privilegje ekonomike dhe hegjemoni ideologjike. Sa më të shumtë e të vendosur të bëhemi nesër, aq më e afërt është dita kur universiteti dhe shoqëria do të çlirohen nga kontrolli i pushtetarëve, zhvatja e të privilegjuarve dhe manipulimi i gjithanshëm.

Eshtë e pamundur të jesh spektator. Shpërfillja ndihmon dhunuesit. Nëse nuk je dakord me qëndrimet e Lëvizjes Për Universitetin, por prapëseprapë je kundër dhunuesve të trefishtë, bashkoju protestës me pankartën tënde, thirr parullën tënde e folu publikisht të gjithëve sipas botëkuptimit tënd. Bulevardi dhe sheshi janë ende publike, u takojnë të gjithëve barazisht. Për universitetin, për shoqërinë.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas