Aktualitet

STATISTIKA ZYRTARE/ Belgjika, ‘kryeqyteti’ europian i ISIS


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:48 - 23/11/15 |
b.f

BRUKSEL- Eurostat na jep një informacion të saktë mbi luftëtarët e ISIS. Sipas këtyre statistikave zyrtare del se Belgjika është “kontribuesi” më i madh i ISIS, krahasuar me shtetet e tjera europiane.

Si? Kjo rezulton po të pjestosh numrin e popullsisë me numrin e luftëtarëve që i janë bashkuar ISIS. Kështu për Belgjikën rezulton se janë 40 luftëtarë për një milion banorë të cilët luftojnë në Siri dhe Irak. Vendi ka mbi 11 milionë banorë që do të thotë se në total ka mbi 440 luftëtarë në ISIS.

Po sipas Eurostat, Jordania, Tunizia dhe Arabia Saudite janë tre vendet që numërojnë numrin më të madh të luftëtarëve që i janë bashkuar Shtetit Islamik në Siri dhe Irak. Bashkëngjitur tabela e Eurostat.

chartoftheday_4024_belgium_is_the_eu_capital_for_foreign_fighters_n

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas