InstaBIZ

Sqetullat e padepiluara tek femrat, veprim feminist apo shenjë dembelizmi?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:14 - 03/09/21 |
Opi Nion

Këtë verë shumë të famshëm, influencer por dhe gra të tjera nuk i depiluan sqetullat e tyre. ⁠⁠

Në mesin e të tridhjetave, qimet në sqetull janë pjesë e dukjes në modë.

Ndërkohë që zhvillimi hormonal dhe ndryshimi i trupittë njerit ndryshon njëlloj funksionon dhe tek femrat.

Pas të 30 qimet në sqetull ka të ngjarë të mos jenë fare. ⁠⁠

Ata në të njëzetat femrat ka të ngjarë të kenë bërë lazer ose depilim për t’i bërë qimet më pak të dukshme.⁠⁠

Depilimi i sqetullave megjithatë nuk ‘shihet me sy të mirë’ nga të gjithë.  Kur Harriet Walker përmendi rritjen e tyre tek miqtë e saj të universitetit, shumica prej tyre bënin shprehje të fytyrës sikur po villnin.

Ju si e shini si një veprim feminist? Një pamje joshëse apo thjesht shenjë dembelizmi?

Pas