Aktualitet

Spiropali-opozitës: Uroj që dielli i nxehtë ta ketë pjekur PD dhe Lulzimin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:46 - 01/07/21 |
Opi Nion

Në seancën plenarë të ditës së sotme në foltoren e Kuvendit ka folur ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali.

Gjatë fjalës së saj në seancën e parafundit parlamentare, Spiropali bëri një përmbledhje të arritjeve të Kuvendit gjatë legjislaturës 2017-2021.

Më tej, teksa falenderoi deputetët që morën mandate në Kuvend, u shpreh se opozita duhet që në shtator të sjellë debatin parlamentar.

“Një falenderim i takon grave dhe burrave të opozitës që ruajtën apo morën mandatet e përfaqësimit duke i bërë në këtë mënyrë një shërbim të vyer kushtetutës dhe Shqipërisë. Kush thotë ndryshe, kush tall me “verb të kotë” siç shkruante Lasgushi nuk është dashamirës, objektiv ose jo, por vetëm cinik mendjengushtë që nga kjo punë nuk kupton, ose që nga kjo punë paguhet. Uroj që dielli i nxehtë i këtij behari ta ketë pjekur sadopak PD, Lulzimin dhe të tjerët dhe legjislatura e re që nis në Shtator të sjellë me vete, përveç debatit demokratik parlamentar edhe arsyen dhe guximin për të bashkëpunuar për reforma në respekt të atyre qytetarëve që asaj partie i caktoi rolin e pazëvendësueshëm të opozitës”, tha Spiropali.

Spiropali tha ndër të tjera, se qeveria edhe në mandatin e tretë do të vazhdojë me prioritetet urgjente.

“Ne si shumicë do vazhdojmë jo vetëm me prioritetet urgjente si deri më sot që janë vaksinuar 950 mijë shqiptare, kemi siguruar vaksina për aplikim masiv, kemi angazhuar 48 miliardë lekë në një proces për rindërtimin. Demokratizim, zhvillim, drejtësi, integrim. Ne i besojmë institucioneve. Për ne Kuvendi do të jetë gjithmonë tempulli i lartë i përfaqësimit dhe shtylla më e sigurt e konsolidimit të shtetit ligjor të të gjithëve, jo shtetit të disave”.

Pas