Bota

Spanja zbut kufizimet, baret e Madridit tejmbushen me klientë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:10 - 01/06/20 |
el ida

Spanja ka zbutur masat kufizuese pas frenimit të ndjeshëm të përhapjes së Covid-19.

Madridi gjendet në fazën e parë të planit të qeverisë për të dalë nga izolimi dhe ka hapur qendrat kulturore dhe muzetë . Qytetarët u panë teksa ushtroheshin përballët muzeut “Reina Sofia”, i cili do të presë vizitorë nga 6 qershori, ndërsa baret ishin të tejmbushura me klientë lokalë.

Ndërkohë, Spanja do të garantojë sigurinë shëndetësore me rihapjen e vendit për turistët e huaj muajin e ardhshëm pas mbylljes së plotë 3 mujore të kufijve.

Kryeministri Pedro Sanchez njoftoi të dielën se do të kërkojë shtyrjen e gjendjes së emergjencës deri me 21 qershor për herë të fundit, dhe pas kësaj date nuk do të ketë asnjë kufizim për lëvizjen e lirë të qytetarëve./Opinion.al

Pas