Bota

Spanja përballet me temperatura deri në 43 gradë celsiusBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:31 - 12/06/22 |
Opi Nion

Shërbimi i motit i Spanjës thotë se një masë e ajrit të nxehtë nga Afrika e Veriut solli të dielën valën e parë të madhe të të nxehtit të në këtë shtet, me temperatura që priten të arrijnë deri në 43 gradë Celsius.

Agjencia e motit “Aemet” tha se zonat më të nxehta do të jenë në Spanjën qendrore dhe jugperëndimore.

Vala e të nxehtit pritet të zgjasë të paktën deri të mërkurën, tha agjencia. Moti 43 gradë ishte parashikuar për qytetet jugore të Seviljes, Kordobës dhe Badajozit.

Meteorologët thanë se temperatura në Madrid mund të arrijë 38 gradë celsius. Temperatura më e lartë e parashikuar në Barcelonë bregdetare ishte 32 gradë celsius.

Pas