Bota

Spanja heq kufizimet për turistët e huaj, nis zyrtarisht sezoni veror


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:12 - 22/06/20 |
el ida

Dita e sotme shënoi zyrtarisht edhe rihapjen e sektorit të turizmit në Spanjë.

Qeveria spanjolle vendosi të heqë çdo kufizim për udhëtarët e huaj, nga çdo vend i Bashkimit Europian apo edhe nga vendet e zonës Shengen dhe Britania e Madhe.

Të gjithë udhëtarëve të huaj, sapo të mbërrijnë në aeroporte do t’iu matet temperatura dhe do të japin informacionet e nevojshme në qoftë se kanë ndonjë simptomë dhe kanë vuajtur apo jo nga koronavirusi.

Maskat mbrojtëse do të duhet të mbahen, edhe nga turistët e huaj, në çdo hapësirë publike, për shkak të pamundësisë, si në plazh ashtu edhe në qytet, të ruajtjes së distancës fizike.Që prej fillimisht të pandemisë, në mes të muajit mars.

Kjo lëvizje vjen pas 3 muajve izolim total në të gjithë vendin. Spanja regjistroi më shumë se 245 mijë të infektuar dhe mbi 28 mijë viktima, një ndër më të lartat në botë./Opinion.al

Pas