Aktualitet

“Sovrani vendos”, 48 orë para zgjedhjeve reagon Meta:Shmangni çdo incident


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:59 - 23/04/21 |
Opi Nion

Presidenti Ilir Meta , ka reaguar diten e sotme për zgjedhjet parlamentare qe pritet të mbahen ditën e dile në Republikën e Shqipërisë.

Nëpërmjet një postimi në lloarinë e tij në ‘Facebook’, Meta u ka dërguar një meszh të gjithë shqiptarëve.

Sipas presidentit  ditën e zgjedhjeve duhet që të shmanget çdo incident artificial e provokim i qëllimshëm,  që më 25 të vendosë sovrani!

Teksa e ka konsideruar Shqipërinë si vendin më problematik në Europë për ruajtjen e standardit të demokracisë, një thirrje të veçantë e ka patur dhe për forcat e rendit.

Postimi i presidentit Ilir Meta:

Të dashur qytetarë, nëna, baballarë, motra, vëllezër dhe ju të reja dhe të rinj!

Mbeten vetëm 48 orë, kur me votën tuaj ju do të përcaktoni vullnetin e Sovranit për drejtimin e vendit.

Të gjithë i kanë sytë te Shqipëria, vendi më problematik i rajonit dhe i Europës për zbatimin e standardeve të demokracisë dhe të zgjedhjeve.

Le të manifestojmë me qytetari dhe kulturë demokratike, vullnetin tonë të lirë për zgjedhjen e përfaqësuesve tanë në drejtimin e vendit.

Prandaj , në këto orë të mbetura nga Referendumi historik i 25 Prillit, bëj thirrje, që të shmanget çdo incident artificial dhe provokim i qëllimshëm, që synon të dëmtojë zgjedhjet dhe imazhin e Shqipërisë.

Një thirrje të posaçme, u drejtoj të gjithë forcave të ruajtjes së rendit, Policisë së Shtetit dhe punonjësve të administratës publike, që të tregojnë integritet dhe të ushtrojnë detyrën e tyre  duke zbatuar me rigorozitet vetëm ligjin duke mos u bërë palë me politikën.

E ritheksoj, që këto zgjedhje janë shumë të rëndësishme !

Sepse  ato janë jo vetëm për 4 vite, por për të ardhmen e Shqipërisë dhe të shqiptarëve.

Prandaj, të tregojmë qytetari dhe kulturë demokratike në këto zgjedhje sepse ato duhet të jenë një moment bashkimi dhe feste e demokracisë.

Pjesëmarrja e çdo qytetari në zgjedhje është jo vetëm një detyrim qytetar, por edhe një akt i domosdoshëm patriotik.

Me votën tuaj të lirë, ju vendosni për Shqipërinë në Europë!

Ju vendosni për Shqipërinë e shqiptarëve!

Më 25 Prill vendosni Ju! Vendos Sovrani!

Pas