Te Fundit

Sot në “Opinion”, drama e nuseve të Lindjes në Shqipëri!Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:24 - 08/10/15 |
b.f

Sonte në mbrëmje “Opinion” do të risjellë në kujtesë  edhe  njëherë për shikuesit dokumentarin  “Divorce Albania Style”. Dokumentar i cili sjell dramën e dhjetëra shtetaseve të huaja të cilat  u përndoqën nga regjimi komunist për të vetmin faj sepse kishin guxuar te dashuronin dhe me pas te lidhnin martesë me shtetas shqiptarë. Ky është fati i vajzave të lindjes që erdhën në Shqipëri në fillimin e viteve ’50 dhe që u detyruan të ndaheshin nga bashkëshortët shqiptarë me prishjen e marrëdhënieve të Shqipërisë me Bashkimin Sovjetik. Një dokumentar me dëshmi reale të sjella nga producentja bullgare  Adela Peeva, ku gjenden të dokumentuara edhe dëshmitë e vetë persekutuesve, të cilët edhe pse kanë kaluar 25 vite nga rënia e regjimit komunist, nuk ndjejnë asnjë pendesë për veprimet e tyre.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas