Politikë

Soreca video-konferencë me Bashën: Duhet monitorimi i opozitës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:52 - 31/03/20 |
Opi Nion

Luigi Soreca, ambasadori i BE në Tiranë ka zhvilluar sot një video- konferencë me liderin opozitar Lulzim Basha.

Ambasadori i BE shprehet se në fokus të diskutimeve ishin negociatat, ndihmat e BE për tërmetin dhe koronavirusin.

Në lidhje me negociatat, Soreca thotë se duhet një bashkëpunim dhe monitorim i opozitës për të konkluduar përpjekjen.

 ”Bisedë e mirë Lulzim Bashën sot në bisedimet e pranimit pas javës së kaluar nga Këshilli Europian Ne e kuptuam rëndësinë e reformave të bëra nga Shqipëria për të marrë dritën e gjelbër dhe u pajtuam që ato duhet të vazhdojnë duke pasur parasysh mbledhjen e parë ndërqeveritare. Përpjekja e gjithë kësaj shoqëria  do tu duhet bashkëpunimi dhe monitorimi i opozitës. Ne folëm gjithashtu për mbështetjen e Bashkimit Evropian për Shqipërinë në luftën e vazhdueshme kundër koronavirusit dhe në përpjekjet e rindërtimit pas tërmetit të nëntorit të kaluar.”- shkruan Soreca./ Opinion.al

Pas