Aktualitet

Soreca-Kryetares së KLGJ: Punë jo vetëm të shpejtë por edhe cilësore


               Publikuar në : 13:39 - 12/07/19 |
Al Do

Ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri, Luigi Soreca ka takuar sot kryetaren e KLGJ, Naureda Llagami. Ky takim është zhvilluar me qëllim informimin për procesin e emërimit të Gjyqtarëve në Gjykatën e Lartë.

Në një status në Twitter Soreca shprehet se ka nga ky proces nuk kërkohet vetëm shpejtësi por edhe cilësi në punën e bërë.

Ditën e djeshme kryetarja e KLGJ tha në komisionin e ligjeve se tha se Gjykata e Lartë do të jetë funksionale në shtator pasi kjo gjë tashmë është dhe prioriteti i institucionit të saj.

Gjykata e Lartë ka që nga muaji maj i këtij viti që nuk është funksionale pasi ka mbetur vetëm me dy gjyqtarë. Raportohet se numri i dosjeve të pa shqyrtuara ka arritur në mbi 32 mijë dhe gjykata ka marrë ambiente me qera për depozitimin e tyre. /Opinion.al

Pas