-U tha në Opinion

Sondazhi/ Qytetarët nuk kanë besim tek puna e policisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:30 - 16/10/19 |
Geljano Fataj

Një 38-vjeçar i dënuar për vrasje të dyfishtë në Itali dhe i shpallur në kërkim pas arratisjes nga një burg i Italisë, është vënë në pranga në Selenicë të Vlorës.

Tesi Basho, i njohur ndryshe me emrin Tesilvan nga Selenica, është dënuar me burgim të përjetshëm për vrasjen e 2 vajzave në Torino, në vitin 2008, të cilat i shfrytëzonte për prostitucion.

Pas 8 vitesh, ai ka mundur të arratiset nga burgu i Rebbias, në kryeqytetin italian.

Megjithatë besimi tek policia është i ulët. Në emisionin Opinion, këtë të mërkurë është trajtuar ngjarja e Kavajës, e cila ka shumë pikëpyetje.

“A është përkeqësuar situata e rendit gjatë muajve të fundit?”, ishte kjo pyetja e një sondazhi të bërë në rrjetet sociale gjatë emisionit. 86 përqind mendojnë se po, ndërsa pjesa tjetër të kundërtën.

Personi që u vra në 10 Tetor, Dritan Haxholli sipas dëshmive ka qenë problematik, në këkrim nga policia, madje disa kohë më parë kishte qëlluar dhe furgonin e policisë por askush nuk merrte mundimin ta arrestonte. Dëshmitë në Opinion, tregonin se për shumë kohë ai lëvizte i armatosur në qytet. / Opinion.al

Pas