Bota

Socialdemokratja Sanna Marin zgjidhet kryeministrja e Finlandës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:01 - 08/12/19 |
xhu lia

Ministrja e Transportit, Sanna Marin është zgjedhur nga partia e saj Socialdemokrate për tu bërë kryeministrja më e re që ka qenë ndonjëherë nw  Finlandw.

Kjo post për Marin vjen pas dorëheqjes së kryeministres, Antti Rinne.

34- vjeçarja do të marrë detyrën e saj në ditët e ardhshme dhe do të udhëheq vendin.

“Kemi shumë punë përpara për të rindërtuar besimin”, -ka thënë Marin para mediave.

Një tjetër kandidat për kryeministër ishte Anti Lintman, kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialdemokrate por  Marin mori 32 vota dhe Lintman 29 vota.

Pas