Aktualitet

Skandali me tenderin 60 mln euro në Zimbabve, reagon biznesmeni shqiptar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:57 - 21/06/20 |
Al Do

Pas lajmeve të publikuara në mediat e huaja se është shpallur në kërkim ndërkombëtar për përfshirjen në një skandal tenderash në Zimbabve, ka reaguar për herë të parë biznesmenti Mirel Mërtiri.

LEXO EDHE – Tender 60 mln euro ne Zimbabve, shpallet në kërkim biznesmeni shqiptar

Në një reagim publik  Mirel Mërtiri, i cili sipas mediave të huaja përdorte identitetin, “Ilir Dedja”, mohon pretendimet dhe thekson se “unë nuk jam Ilir Dedja”.

Ai, thotë se nuk ka asnjë lidhje me kontratën e firmosur me autoritetet e Zimbabve, ngjarje për të cilën u shkarkua dhe ministri i Shëndetësisë së këtij shteti.

Mërtiri shton se imazhi i tij është përdorur qëllimisht për të krijuar një skandal.

Duke marrë shkas nga shumë publikime të bëra së fundmi në portale, media të shkruara dhe vizive, lidhur me emrin tim, unë Mirel Mertiri i datëlindjes 08/08/1978 deklaroj në përgjegjësinë time të plotë, se të gjitha spekullimet lidhur me implikimin tim në kontraten e përfolur në Zimbabëe mes kompanisë Zviceriane Drax Consult Sagl dhe Natpharm janë të pavërteta.

Fotografitë e mia të publikuara gjerësisht në media, nuk kanë asnjë lidhje me kontratën në fjalë, por është përdorur qëllimisht për të krijuar skandal dhe dëmtuar reputacionin tim.

Unë nuk jam Ilir Dedja. Ditën e sotme kam ngritur Padi Penale per disa nga mediat të cilat kanë cenuar me dashakeqësi dinjitetin dhe integritetin tim me publikimet e tyre krejtësisht të pabaza.”, shkruan Mirel Mërtiri. /Opinion.al

Pas