Aktualitet

Skandali i pagave, Prokuroria: Të dhënat u blenë nga subjekte të përmbarimit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:58 - 07/01/22 |
Opi Nion

Kryeprokurorja e Tiranës, Elisabeta Imeraj, ka dhënë detaje, ditën e sotme lidhur me hetimet për skandalin e publikimit të pagave që ka çuar në pranga deri tani 4 persona, 2 specilaistë të Tatimeve dhe AKSHI-t si dhe 2 punonjës të subjekteve private, të cilët kanë blerë të dhënat.

Në një konferencë për mediat, Imeraj theksoi se të dhënat janë blerë nga subjekte të fushës së përmbarimit.

Po ashtu ajo theksoi se hetimi është duke vijuar.

“Grupi hetimor ka qenë i devotshëm në kryerjen e hetimit për të gjitha pistat e hetimit dhe për të nxjerr qëllimit të publikimit të këtyre të dhënave. Nga ana jonë është zbuluar mekanizmi i publikimit të të dhënave.

Po ju bëj me dije se këto të dhëna janë shitur nga këta punonjës që janë blerë nga sektori privat dhe i kanë përdorur për qëllime të tjera. Prokuroria është e gatshme që të hetoj çdo individ apo subjekt që kanë qëllime për të përdorur këto të dhëna. Se kush janë subjektet private janë persona që punojnë në fushën e përmbarimit dhe i kanë përdorur të dhënat për qëllimet e punës së tyre”, u shpreh Imeraj.

Pas