Aktualitet

“S’kam dal për nuse”, Rama nga Kruja:Nga gomari që fle s’vijnë drutë kurrë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:45 - 27/03/21 |
Opi Nion

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama gjatë prezantimit të kandidatëve në Krujë nuk ka kursyer batutat por dhe sulmet ndaj opozitës.

Rama shprehet se vota nuk është tifozllëk, dhe as histori, teksa sipas tij ajo duhet të shkojë për atë që bën punë. Rama ka bërë një krahasim me Bashën duke thënë se mes dy gomerëve, teksa e cilëson edhe veten si të tillë, Basha nuk e bën dot punën para atij sepse fle gjumë.

Kryeministri shton gjithashtu se nuk ka dalë për të gjetur nuse, dhe ka një mesazh për demokratët që mos shohin të votojnë gomarin blu apo mavi, sepse më pas i vin taksa e sheshtë që do e godasë.

Më tej Rama e ka krahasuar PD me një dardhë që ka një gjarpër mbrapa, Berishën për të cilin thotë se është komunisti në krye të partisë, dhe Metën me Kryemadhin.

 

”Kur hapën fushatën elektorale, ajo është kartolina e vizionit të tyre për hapësirën urbane. Fut makinat, dil me tufa, klith, bërtit, ndot, lërë pisllëk e ik. Këtë kanë bërë me Shqipërinë. Këtu në Krujë është shumë interesante, se një pjesë thonë jemi familje tradicionale, jem të shpronësuar, jemi me PD. Pse jeni me PD? Pse nuk

Komunistin e keni në krye të PD, që nuk i ndahet edhe kur e tërheq këmbën zvarrë. Dhe ka vënë një kukull që e komandon nga Lalëzi.

Po kur merr gamorin për dru, dhe e ngjit aty lart, e sheh nga ngjyra apo merr gomarin që të ngjitet lart. Është shumë e thjeshtë, vota nuk është tifozllëk. Jam me këtë se jam kundër atij. Vota nuk është histori, sot. Kush ta bën punën, kush shkon deri aty lart, ngarkon drutë e i zbret poshtë. Mund të imagjinohet që në garë mes dy gomaresh, Luli e bën punën para meje? Një gomar që fle gjumë, s’të vijnë drutë kurrë. Është e thjeshtë. S’më do mua? Unë s’kam dalë për të gjetur nuse. E kam gjet gjysmë krutane, gjysmë tironse. S’më do mua, bjeri telekomandës sime më hiq fytyrën, shko shih sport. Punën kush e bën. O demokrat, o kok e modhe. Të rriten këtu e të kenë të ardhmen këtu. Taskën 0 kush ta vuri? Se jam bërë dhe si qentë e gjallë, i njoh nga larg kokat e mëdha demokratikase. Kur më sheh mua. E ka 0 taksën, 0 tvsh. Si tia bësh që e do gomarin blu e jo mavi, e të të vijë taksa trëk e sheshtë dhe ta hash sa ky këtu. Unë s’e di kush është ky, po ta hash më keq se ky i madhi kët.

PD është si një dardhë që ka një gjarpër mbrapa, Berishën, Ilirin, Monikën, është ajo nyja.”– tha Rama.

Pas