Aktualitet

Si i shpëtojnë dëbimit nga Britania? Daily Mail zbulon teknikat e shqiptarëveBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:16 - 19/08/22 |
Opi Nion

Më shumë se 5 mijë shqiptarë kanë kaluar me gomone për në Angli deri më tani që nga fillimi i këtij viti.

Pas publikimit të statistikave mediat britanike vijojnë t’i kushtojnë vëmendje emigrantëve shqiptarë në Britani.

Në një artikull të publikuar së fundmi Daily Mail shkruan për teknikat, që përdorin emigrantët ilegalë shqiptarë atje për t’i shpëtuar dëbimit nga Britania e Madhe.

Sipas medias britanike bandat shqiptare krijojnë lidhje me firma ligjore që paguajnë profesionistë mjekësorë për të ndihmuar në pengimin e dëbimit përmes raporteve mjekësore false.

Burimet i thanë Mail thanë se ka prova të avokatëve që merrnin raporte të dyshimta ‘mjeko-ligjore’ për klientët e tyre.

Psikoterapistët dhe psikologët me kualifikime ‘të dobëta’ paguhen për të shkruar raporte që pretendojnë se shqiptarët, në veçanti, janë shumë të lodhur nga ana psikologjike, ndaj nuk janë në gjendje që të japin intervista. Zyrtarët po punojnë për të luftuar firmat, madje edhe për t’i mbyllur ato..

Një burim tha për Daily Mail: “Ka tendencë të jenë firma shumë më të vogla të përfaqësuesve ligjorë dhe këshilltarëve të emigracionit që janë të përfshirë në një lloj lidhjeje kriminale. Ajo që ne përcaktuam ishte se shqiptarët e përfshirë po paguanin ato firma ligjore që më pas paguanin disa mjekë për të prodhuar atë raport. Ka disa firma ligjore që ne ndihmuam t’i hetojnë dhe t’i mbyllin ato.

Ndër të tjera shton se disa këshilltarë ligjorë nuk heqin dorë. Ata i vendosin emër tjetër kompanisë së tyre për të vijuar aktivitetin me shqiptarët.

“Në një rast befasues, një i afërm i një shqiptari të ndaluar i shkroi ‘Home Office’ duke treguar se si i kishin paguar 5000 paund një firme ligjore për t’i liruar.  Në mënyrë të pabesueshme, ata u ankuan për dështimin për të siguruar lirimin e të afërmit të tyre dhe madje zbuluan firmën ligjore të përfshirë. Letra jepte prova të forta vendimtare për hetime të mëtejshme”, shkruan Daily Mail.

Home Office ka forcuar rregullat për raportet mjeko-ligjore, duke përfshirë edhe kush mund t’i shkruajë ato, dhe tani mund të kërkojë edhe një mendim të dytë nga një mjek i emëruar zyrtarisht.

Sipas një raporti sekret të Inteligjencës Ushtarake, në Angli, 40% e emigrantëve në kanalin e “La Mansh-it”, që ndan Britaninë e Madhe nga kontinenti europian, janë nga Shqipëria. Mësohet se rreth 1075 emigrantë kaluan me gomone 6 muajt e fundit, ndërsa vitin e kaluar ka qenë një shifër prej 757. Hulumtimet e reja tregojnë se në shtatë vitet e fundit, gati gjysmë miliardë paund janë shpenzuar nga qeveria në përpjekje për të parandaluar kalimin e emigrantëve.

 

Pas