Politikë

Shtyhet ngritja e Komisioneve Hetimore për ‘25 prillin’ dhe çështjen ‘Becchetti’


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:10 - 04/10/21 |
Opi Nion

Konferenca e Kryetarëve ka shtyrë ditën e sotme kërkesën e deputetëve të Partisë Demokratike për ngritjen e komisioneve hetimore parlamentare për disa çështje.

Ngritja e komisioneve hetimore do të ishte për zgjedhjet e 25 prillit, çështjen e Becchettit, si dhe atë të inceneratorëve, çështje këto të ngritura nga PD për hetim, sepse sipas tyre janë abuzive dhe korruptive.

Sipas News24 në mbledhjen e Konferencës së Kryetarëve, kreu i Grupit të Partisë Socialiste, Taulant Balla, ka deklaruar se duhet konsensus mes palëve.

“ Kuvendi, në rastet kur kërkohet ngritja e komisionit hetimor nga një e katërta e deputetëve, ka detyrimin që të mos e diskutojë ngritjen e komisionit, por ia nënshtron diskutimit parlamentar shkallën e respektimit të parimeve kushtetuese në objektin e veprimtarisë së tij. Ky debat realizohet me qëllim gjetjen e një konsensusi ndërmjet palëve lidhur me objektin e hetimit, deri në arritjen e një vendimmarrje”.- ka thënë Balla./Opinion.al

Pas