Bota

Shtëpia e Bardhë e shqetësuar për gjetjet e OBSH në Kinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:39 - 13/02/21 |
Opi Nion

Shtëpia e Bardhë i bëri thirrje sot Kinës që të vërë në dispozicion të dhëna për ditët e para të shpërthimit të COVID-19, duke thënë se ishte “thellësisht e shqetësuar” për mënyrën se si u komunikuan gjetjet e raportit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë për COVID-19.

Këshilltari i Shtëpisë së Bardhë për Sigurinë Kombëtare Jake Sullivan tha në një deklaratë se raporti duhet të jetë i pavarur dhe pa “ndryshime nga qeveria kineze”, duke përsëritur komentet e bëra nga anëtarët e qeverisë së ish-Presidentit Donald Trump, i cili madje njoftoi largimin e SHBA nga organizata ndërkombëtare për këtë çështje.

Drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të Premten se të gjitha rastet ishin ende të hapura për origjinën e COVID-19, pas deklaratës së Uashingtonit se donte të rishikonte të dhënat nga misioni i udhëhequr nga OBSH në Kinë, ku u shfaq për herë të parë virusi.

Misioni, i cili kaloi katër javë në Kinë duke hetuar origjinën e shpërthimit të COVID-19, tha këtë javë se nuk do të hetojë më tej çështjen nëse virusi ka dalë nga një laborator, një çështje që e konsideron shumë të vështirë.

Administrata Trump ka shprehur dyshimin se virusi mund të ketë dalë nga një laborator në Kinë, gjë që Pekini e mohon me forcë.

Sullivan vuri në dukje se Presidenti i SHBA Joe Biden e ndryshoi vendimin dhe vendosi rikthimin në OBSH, por tha se ishte e nevojshme të mbrohej besueshmëria e organizatës.

“Ne jemi thellësisht të shqetësuar për mënyrën se si u komunikuan gjetjet e hershme të hetimit COVID-19 dhe pyetjet në lidhje me procesin e përdorur për të arritur në ato përfundime”, tha Sullivan.

The Wall Street Journal, duke cituar studiues anonimë të OBSH-së, tha dje se Kina kishte refuzuar të siguronte për Organizatën Botërore të Shëndetësisë të dhëna të papërpunuara dhe të personalizuara për infeksionet e hershme COVID-19 në vend që mund të ndihmojnë të përcaktohet se si dhe kur filloi virusi të përhapej në Kinë.

“Ky hetim duhet të jetë i pavarur, me gjetjet e ekspertëve dhe pa ndërhyrje ose ndryshime nga qeveria kineze,” tha Sullivan.

“Në mënyrë që të kuptohet më mirë kjo pandemi dhe të përgatitemi për tjetrën, Kina duhet të bëjë të dhënat e saj të disponueshme që në ditët e para të shpërthimit. Për të ecur përpara, të gjitha vendet, përfshirë Kinën, duhet të angazhohen në një proces transparent dhe të fuqishëm të parandalimit dhe reagimit ndaj emergjencave shëndetësore”, tha Jake Sullivan./Opinion.al

Pas