Aktualitet

Shqyrtimi i Statutit të Berishës, PD kërkon përjashtimin e gjyqtarit Agron ZhukriBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:01 - 02/02/22 |
Opi Nion

Partia Demokratike ka kërkuar përjashtimin e gjyqtarit Agron Zhukri, i cili është përcaktuar për të gjykuar çështjen e pranimit ose jo të Statutit të ish-kryeministrit Sali Berisha dhe vendimeve të Kuvendit të 11 dhjetorit.

Më herët Gjykata nuk e ka pranuar kërkesën e gjyqtarit Zhukri për t’u dorëhequr nga shqyrtimi i çështjes. Gjyqtari refuzoi marrjen në shqyrtim të regjistrimit të statutit të PD-së nën argumentin se bashkëshortja e tij ka punuar me ish-kryeministrin Berisha dikur dhe se ndodhet në kushtet e konfliktit të interesit.

“Ju informoj se ne Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Tirane, ne daten 21.01.2022, eshte paraqitur një kërkesë nga Partia Demokratike e Shqipërisë, me objekt “Përjashtimin e gjyqtarit Agron Zhukri”.  Kërkesa e bëreë, pas shortimit, është në gjykim nga gjyqtari Arben Kostandini”, njofton Gjykata./Opinion.al

Pas