Aktualitet

Shqipëria-Rusisë: Pamjet flasin vetë, lajmet e rreme për sulmin të papranueshme


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:09 - 17/03/22 |
Opi Nion

Ministria për Europën dhe Punët e jashtme i është përgjigjur ministrisë së Jashtme ruse, pasi këto të fundit mohuan sulmin në Konsullatën e Nderit të Shqipërisë në Kharkiv.

Shqipëria ka dënuar faktin se Rusia e ka quajtur bombardimin e Konullatës si lajm të rremë, ndërsa ka bërë publike pamjet nga shkatërrimi i saj.

“Shqipëria dënon përdorimin e lajmeve të rreme nga Rusia për të mohuar bombardimin e Konsullatës së Nderit të Shqipërisë në Kharkiv. Pamjet e shembjes flasin vetë. Ky shkatërrim i ambienteve si dhe i dokumenteve në arkiva është një shkelje flagrante e nenit 61, kreu III i Konventës së Vjenës për Marrëdhëniet Konsullore. Dezinformomi dhe lajmet e rreme për këtë sulm janë të papranueshme”,-shkruhet në reagimin e ministrisë shqiptare./Opinion.al

Pas