Bota

Shpërthime në Lviv, dëmtohet memoriali i Holokaustit. Kievi heq shtetrrethimin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:13 - 26/03/22 |
Opi Nion

Shpërthime u dëgjuan në afërsi të Lviv, në Ukrainën perëndimore, ku një re tymi mund të shihet gjithashtu në distancë, raporton CNN.

“Pushtuesit rusë qëlluan dhe dëmtuan memorialin e Holokaustit Drobitsky Yar në periferi të Kharkiv. Nazistët janë kthyer. Pikërisht 80 vjet më vonë “, shkroi Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës në Tëitter. Në Kiev u vendos një shtetrrethim dhe më pas u anulua deri të hënën në mëngjes. Moska ndryshon strategjinë dhe tani synon të kontrollojë Donbasin, duke menduar 9 majin si një datë të mundshme për të thënë se misioni është kryer. Trupat ruse gjithashtu dyshohet se u përpoqën të arrinin në Odessa nga deti dhe të zbarkonin një grup sabotazhi dhe zbulimi që u zmbraps, raportoi Ukrinform, duke cituar Vladislav Nazarov, një oficer i Komandës Operative Jugore. “Armiku vazhdon të patrullojë bregdetin dhe Deti i Zi, por sistemet e mbrojtjes ajrore po bëjnë punën e tyre. Përpjekja e armikut për të ankoruar skafet në rajonin e Odessa ishte e pasuksesshme, ato u zmbrapsën”, tha Nazarov.

Kryetari i Slavutych, i rrëmbyer nga pushtuesit rusë që morën kontrollin e qytetit verior të Ukrainës, ndërkohë është liruar, shkruan Ukrainska Pravda. Kryetari i komunës, Yuri Fomichev, është parë nga banorët pranë spitalit lokal, ku janë shtruar disa të plagosur. Njëri prej tyre u plagos rëndë në një demonstratë anti-ruse kur ushtria e Moskës qëlloi në ajër dhe hodhi granata të lehta./Opinion.al

Pas