Te Fundit

Shpërdoruan detyrën, procedohen penalisht 6 zyrtarët e bashkisë së VlorësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:16 - 21/07/22 |
Opi Nion

Gjashtë zyrtarë të bashkisë së Vlorës janë proceduar penalisht pasi akuzohen për veprën penale të shpërdorimit të detyrës. Përveç tyre është proceduar penalisht edhe  G. H., 61 vjeç, banues në Vlorë, pasi ndërtoi pa leje 2 konstruksione hekuri, në katin e nëntë të një objekti, në lagjen “Uji i Ftohtë”, të qytetit bregdetar.

Sipas policisë,  zyrtarët që do të procedohen në gjendje të lirë janë:  J. Ç., 34 vjeç, me detyrë Drejtor i Zyrës Urbanistike në bashkinë Vlorë, K. M., 33 vjeç, me detyrë specialist i Zyrës Urbanistike, në bashkinë Vlorë, R. H., 34 vjeç, me detyrë specialist i Zyrës Urbanistike, në bashkinë Vlorë, F. H., 35 vjeç, me detyrë kryeinspektor i IMT, në bashkinë Vlorë, dhe I. Z., 31 vjeç, me detyrë inspektor i IMT, në bashkinë Vlorë.

Nga veprimet hetimore dyshohet se 6 zyrtarët e bashkisë së Vlorës kanë lëshuar deklaratë paraprake për kryerje punimesh në kundërshtim me ligjin për inspektimin dhe mbrojtjen e territorit nga ndërtimet e paligjshme.

Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme.

 

Pas