Aktualitet

Shpejtësi 188 km/h,policia kontrolle të befasishme në rrugë,pezullohen 52 patentaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:03 - 29/06/22 |
Opi Nion

Policia Rrugore ka informuar se janë kryer kontrolle të befasishme në të gjithë vendin, nga makina inteligjente, flota e automjeteve të reja, të pajisura me radarë dhe lexues automatikë, radarët, kamerat, aparate fotografikë, droni edukues dhe mjetet e palogura, të cilat po monitorojnë qarkullimin rrugor, në të gjitha akset e vendit.

Si rezultat i kontrollit gjatë 24 orëve të fundit, në akset rrugore Elbasan-Rrogozhinë-Kakavije dhe Vorë-Thumanë-Milot, janë konstatuar qindra shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor.

Ndërsa janë pezulluar 52 leje drejtimi, për shpejtësi që varionin deri 188 km/h, në akse, ku limiti i lejuar i shpejtësisë është 90 km/h.

Janë vendosur 356 masa administrative, për shpejtësi mbi 20 km/h më shumë se shpejtësia e lejuar, por pa sanksionin plotësues të pezullimit të lejes së drejtimit;

Gjithashtu, për shkeljet që janë rreziqe potenciale, për përfshirje në ngjarje rrugore, janë vendosur konkretisht:

٠98 masa administrative, për parakalime të gabuara;

٠107 masa administrative, për përdorimi të celularit gjatë drejtimit të mjetit;

٠67 masa administrative, për mosvendosje të rripit të sigurimit;

٠41 masa administrative, për të trija shkeljet së bashku, qarkullim me shpejtësi mbi normën e lejuar, përdorim të aparatit celular gjatë drejtimit të mjetit dhe mosvendosje të rripit të sigurimit, si dhe

٠56 masa administrative ndaj drejtuesve të motomjeteve, për mosvendosje të kaskës mbrojtëse./Opinion.al

Pas