Bota

Liderët e NATO-s, paketë shtesë për të ndihmuar UkrainënBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:24 - 29/06/22 |
Opi Nion

Në samitin dyditor që po mbahet në Spanjë, në fjalimin e tij,sekretari I pwrgjithshwm I NATO-s, Jens Stoltenberg akuzoi Putinin për “shkatërrim të paqes në Europë” dhe tha se kjo ishte kriza më e madhe e sigurisë në botë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Gjithashtu ai tha se presidenti I Ukrainës Zelensky foli sot me liderët e NATO-s dhe e përshkoi lidershipin dhe guximin e tij si një ‘frymëzim’.

Stoltenberg bëri me dije se udhëheqësit e siguruan Ukrainën se mund ta konsiderojnë mbështetjen e tyre për aq kohë sa nevojitet dhe aleatët do të ofrojnë ndihmë ushtarake dhe financiare.

Shtetet anëtëre të NATO-s ranë dakort që të forcojnë mbështetjen për Ukrainën duke premtuar “një paketë gjithëpërfshirëse ndihme”, tha ndër të tjera Stoltenberg.

Ai tha gjithashtu se një Ukrainë e fortë e pavarur është “jetike” për stabilitetin në Europë.

Pas