Bota

Marrëveshja për NATO-n, Turqia kërkon ekstradime nga Finlanda dhe SuediaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:07 - 29/06/22 |
Opi Nion

Turqia firmosi një memorandum të përbashkët me Finlandën dhe Suedinë, gjë që iu hapi rrugën drejt NATO-s dy shteteve evropiane.

BBC shkruan se Turqia tani do të kërkojë nga Finlanda dhe Suedia ekstradimin e 33 personave të dyshuar për terrorizëm. Kjo do të bëhet në bazë të marrëveshjes që hoqi kundërshtimet e Ankarasë ndaj ofertave të dy shteteve nordike për t’u anëtarësuar në NATO.

Turqia do t’u kërkojë atyre të “përmbushin premtimet e tyre”,-tha ministri i saj i drejtësisë.

Ankaraja ka akuzuar Finlandën dhe Suedinë për pritjen e militantëve kurdë.

Shtetet nordike ranë dakord të martën vonë që “të trajtojnë me shpejtësi kërkesat e Turqisë për dëbim ose ekstradim e të dyshuarve për terrorizëm”.

Pas katër orësh bisedimesh në samitin e NATO-s në Madrid, të tre vendet arritën një kompromis dhe Finlanda dhe Suedia do të ftohen zyrtarisht për t’iu bashkuar aleancës./Opinion.al

Pas