Aktualitet

Shpallje non-grata të disa politikanëve e biznesmenëve në Ballkan,reagon Blinken


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:16 - 11/04/22 |
Opi Nion

SHBA ka shpallur “non grata” politikanë dhe biznesmenë të Ballkan, ku përshihen dhe shqiptarët, ish-deputeti i PS, Aqif Rakipi dhe biznesmeni, Ylli Ndroqi.

Për këtë vendim ka reaguar në “Tëitter” edhe Sekretari Amerikan i Shtetit, Anthony Blinken.  Blinken shkruan se SHBA mori vendimin ndaj disa aktorëve në Ballkan të cilët kishin rol destabilizues dhe korruptiv.

Qeveria e SHBA ndërmori veprime për të caktuar aktorë në Ballkanin Perëndimor për aktivitete destabilizuese dhe korruptive. SHBA dhe partnerët si Britania e Madhe po mbajnë përgjegjës ata që kërcënojnë stabilitetin, përparimin dhe integrimin evropian të rajonit”, shkruan Blinken.

Pas