Bota

Shkëputet akullnaja në Himalaje, mbi 150 persona të zhdukur e 2 të vdekur


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:20 - 07/02/21 |
Semiljana Azizi

Rrëshqitja e akullnajës në Himalaja të Indisë ka bërë që të  paktën 157 persona janë raportuar të zhdukur e dy të tjerë të vdekur.

Sipas CNN, shkëputja e akullnajës ka shkaktuar përmbytje në rrethin Chamoli.

Kryeministri Trivendra Singh Raëat, tha se 140 persona të cilët rezultojnë të zhdukur deri tani janë punonjës në kompaninë shtetërore të energjisë, NTPC, ndërsa nuk dihet ende asgjë për fatin e 17 personave të tjerë.

“Dy trupa janë gjetur tashmë”, shkroi Rawat në Twitter.

“Erdhi shumë shpejt, nuk kishte kohë për të paralajmëruar askënd”, tha një nga banorët e zonës.

Rawat bën me dije se  600 forca ushtarake dhe ekipe të kërkim-shpëtimit ndodhen në terren për të kërkuar personat e zhdukur./Opinion.al

Pas