Bota

Shkarkohet kreu i Agjencisë së Sigurisë Kibernetike në Gjermani, kishte lidhje me…Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:24 - 18/10/22 |
Opi Nion

Kreu i Agjencisë Kombëtare të Sigurisë Kibernetike në Gjermani, Arne Schoenbohm është shkarkuar pas raportimeve për lidhje të mundshme me inteligjencën ruse.

Mediat e huaja shkruajnë se Schoenbohm u shkarkua nga ministrja e Brendshme Nancy Faeser.

53-vjeçari, bashkëthemeloi një grup të sigurisë kibernetike një dekadë më parë që mblodhi së bashku ekspertë nga institucionet publike dhe sektori privat.

Mediat gjermane raportuan se një nga anëtarët e saj është një kompani e themeluar nga një ish-agjent i inteligjencës ruse dhe se Schoenbohm mund të kishte pasur kontakte me njerëz të përfshirë në shërbimet e sigurisë së Kremlinit.

Shoqata i ka hedhur poshtë këto lidhje duke i cilësuar absurde.

Qeveria gjermane tha më shumë se një javë më parë se po hetonte raportet në mënyrë gjithëpërfshirëse.

Në Gjermani ka shqetësime se infrastruktura kritike e vendit mund të jetë në shënjestër të Rusisë për shkak të mbështetjes së Berlinit për Ukrainën.

Schoenbohm kishte qenë kreu i BSI-së që nga shkurti 2016./Opinion.al

Pas