Emisionet

Opinion/ Vrasje për nder apo krim primitiv?Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:44 - 18/10/22 |
Opi Nion

Në emisionin “Opinion” të së hënës mbrëma (17 tetor 2022) është diskutuar për temën “Vrasje për nder apo krim primitiv?”.

Në pjesën e parë, emisioni u fokusua tek raporti i vështirë midis një shoqërie moderne dhe normave tradicionale të shoqërisë shqiptare.

Emisioni “Opinion” solli në vëmendje dy ngjarjet e ndodhura së fundmi në vend, atë të Klosit ku mbetën të vrarë 3 persona dhe u plagosën dy të tjerë, si dhe vrasjen e Martin Çeços , i cili u gjet i vdekur në rezevuarin e Kolanecit në Maliq, por që më pas rezultoi se ishte vrarë.

Të ftuar për temën ishin:

  1. Evis Ahmeti
  2. Gëzim Tushi
  3.  Agron Gjekmarkaj
  4. Spartak Koka
  5. Armand Bajrami

Në pjesën e dytë dhe të tretë të emisionit ishte i ftuar një prej figurave më të rëndësishëme të UÇK-së dhe njëkohësisht një nga politikanët e rëndësishëm të Kosovës së pas luftës, Fatmir Lima.

Lima foli për mënyrën se si e pa fjalimin e Ramës në Këshillin e Europës, raportin Rama-Kurti dhe gjykimin në Hagë të katër drejtuesve të UÇK-së.

Emisionin  e plotë mund ta ndiqni në linkun e mëposhtëm.

Pas