Bota

Ministri i Jashtëm ukrainas propozon shkëputjen e marrëdhënieve diplomatike me IraninBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:18 - 18/10/22 |
Opi Nion

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba i paraqiti këtë të martë një propozim presidentit Volodymyr Zelensky për të ndërprerë marrëdhëniet diplomatike me Iranin.

Ky propozim vjen pasi marrëdhëniet Ukrainë-Iran u tensionuan për shkak të pretendimeve për se Irani po furnizon Rusinë me dronë.

“Duke marrë parasysh shkatërrimet e shumta të shkaktuara nga dronët iranianë në infrastrukturën civile të Ukrainës, vdekjet dhe vuajtjet e shkaktuara për popullin tonë, si dhe në lidhje me shfaqjen e raporteve për vazhdimin e mundshëm të furnizimit me armë nga Irani në Rusi, unë i paraqes Presidentit të Ukrainës një propozim për të ndërprerë marrëdhëniet diplomatike me Iranin”, tha Kuleba në një konferencë për mediat ukrainase.

Kuleba vuri në dukje se ata do të mbajnë një qëndrim të qartë për këtë çështje tani e tutje, duke kujtuar se ata kurrë nuk morën një pozicion anti-iranian derisa Irani të bëhej “bashkëpunëtor i krimit të agresionit të Rusisë në territorin ukrainas”.

Ai më tej tha se do të bisedohet për rivendosjen e marrëdhënieve dypalëshe me Iranin nëse Teherani ndalon furnizimin me armë për Rusinë./Opinion.al

 

Pas