Aktualitet

“Shfuqizimi i zgjedhjeve të 30 qershorit”, Kushtetuesja rrëzon padinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:16 - 14/05/21 |
Opi Nion

Gjykata Kushtetuese ka marrë vendimin për padinë e zgjedhjeve vendore së 30 qershorit.

Kujtojmë se Partia Konservatore e Kujtim Gjuzit ka kërkuar shfuqizimin e vendimit për zgjedhjet vendore te 30 qershorit.

Duke ju referuar parashtrimeve të kryetarit të Partisë Konservatore, gjyqtarët kanë konstatuar se kjo parti është regjistruar si subjekt zgjedhor për zgjedhjet vendore, duke marrë pjesë dhe nuk ka kundёrshtuar rezultatin e tyre.

Mbledhja e Gjyqtarëve vlerëson se partia e Kujtim Gjuzit nuk legjitimohet, pasi nuk provon interesin e saj të drejtpërdrejtë në kuptim të normave dhe standardeve kushtetuese.

Vetë ‘Kushtetuesja’ e ka rrëzuar këtë padi, teksa ka vendosur gjithashtu moskalimin e çëshjtes në seancë plenare./Opinion.al

Pas