Te Fundit

Shfaqet Bollano, i kujton Ramës Kushtetutën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:43 - 27/08/15 |
root

Ish-kryetari i Bashkisë Himarë, Vasil Bollano e cilëson ndërhyrjen e qeverisë në prishjen e Kishës së Shën Thanasit si një shkelje e hapur e Kushtetutës. Në një intervistë për “Shqiptarja.com”, Bollano thotë se në një shtet laik, qeveria nuk mund të ndërhyjë në një çështje që u takon të dy kishave, mbi të gjitha kur kisha ortodokse dhe ajo katolike, i kanë zgjidhur problemet mes njëra-tjetrës. Bollano akuzon qeverinë se e ka ngritur gjithë këtë debat fals për të shmangur vëmendjen nga problemet e përditshme të qytetarëve, të cilëve, sipas tij, qeveria nuk ka asnjë përgjigje për tu dhënë. Cilësimet të kryeministrit se kisha e Shën Thanasit ishte një bodrum i mjerë, Vasil Bollano i pranon, duke shtuar se arkitektura e kishës ishte e dobët, por ky ishte një investim modest i banorëve, të cilin më vonë do të rimëkëmbej nga Kisha Ortodokse. Ish kryetari i Bashkisë Himarë hedh një tjetër akuzë ndaj procedurës së prishjes së kishës. Sipas tij ka shkelje ligjore nga ana proceduriale prej Bashkisë, sepse vula që është përdorur,  për vendimin e INUV, është e vula e Inspektoratit Veterinar të Bashkisë Himarë.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas