Aktualitet

Shembet fasada e maternitetit “Mbretëresha Geraldinë”, monument kulture


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:23 - 20/03/21 |
Opi Nion

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore ka denoncuar shembjen e fasadës së maternitetit ‘’Mbretëresha Geraldinë’’ në bulevardin ‘’Zogu i Parë’’, duke bërë të ditur se ky objekt ishte monument kulture i kategorisë së 2-të dhe ku nuk duhej ndërhyrë.

Në një video të postuar në rrjetin social “Facbook” nga arkitektja Doriana Musai shihet se shembja e një pjese të godinës ekzistuese është bërë me qëllim rikonstruksionin e saj dhe ndërtimin e një godine të re.

Projekti i publikuar, pashikon rikonstuksionin e godinave ekzistuese dhe një ndërtim të ri të përbërë nga 3 kate.

Ndertimi i themeleve te “Shtepise se Nanes dhe Femis” (OMNI- Opera Nazionale di Maternita e Infanzia), ka filluar ne fund te vitit 1938, nga firma italiane “Motta Scandurra” dhe  përfundoi në Nëntor të vitit 1942.

Pas