Bota

Shefi i spiunazhit moldav: I druhemi një ofensive të mundshme ruse vitin e ardhshëmBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:28 - 19/12/22 |
Opi Nion

Shefi i spiunazhit të Moldavisë paralajmëroi të hënën për një rrezik “shumë të lartë” të një ofensive të re ruse në lindje të vendit të tij vitin e ardhshëm. Ai tha se Moska ende synon të sigurojë një korridor tokësor përmes Ukrainës në rajonin separatist moldav të Transdniestrisë.

Komentet e Alexandru Musteata, kreu i Shërbimit të Informacionit dhe Sigurisë, i bëjnë jehonë mesazheve të fundit nga Ukraina, ku gjeneralët e lartë të ushtrisë kanë paralajmëruar ditët e fundit për kërcënimin e një ofensive të re të madhe ruse në fillim të vitit të ardhshëm.

Ai tha se agjencia e tij besonte se Rusia po shikonte disa skenarë për të arritur në Moldavi dhe se ishte e mundur që një ofensivë të fillonte në janar-shkurt ose më vonë në mars-prill. Shërbimi i Informacionit dhe Sigurisë tha në një deklaratë se priste që veprimi sulmues rus do të varej nga rrjedha e pushtimit të Ukrainës më 24 shkurt.

Pushtimi i Ukrainës nga Kremlini ka pësuar një sërë pengesash, më së fundi në jug ku trupat e tij u detyruan të tërhiqen nga bregu perëndimor i lumit Dnipro në një fitore të madhe për Kievin muajin e kaluar.

Në perëndim të Ukrainës, ish-republika sovjetike Moldavia ka një buxhet të vogël mbrojtës dhe prej kohësh ka trupa ruse dhe paqeruajtës me bazë në Transdniestria, një shtet separatist që ka mbijetuar për tre dekada me mbështetjen e Moskës.

Gjenerali ukrainas Valery Zaluzhniy i tha The Economist javën e kaluar se Rusia po përgatiste 200,000 trupa të reja për një ofensivë të madhe që mund të vinte nga lindja, jugu apo edhe nga Bjellorusia në veri që në janar, por më shumë gjasa në pranverë.

Pas