Bota

SHBA nuk mjaftohet me Kinën, godet edhe mallrat evropianë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:15 - 18/10/19 |
el ida

Shumë prodhime nga vendet e Bashkimit Evropian do të bëhen më të shtrenjta për blerësit në Shtetet e Bashkuara. Kjo, pasi SHBA-ja vendosi tarifa ndaj mallrave të BE-së, në vlerë prej 7.5 miliardë dollarësh.

Disa lloje të djathit, verës, uiskit dhe vajit të ullirit do të preken nga tarifa e re prej 25%.

Nga ana tjetër, Bashkimi Evropian tha se nuk do të ketë zgjedhje tjetër, përveçse të përgjigjet me tarifa të ngjashme ndërsa ka shqetësime se SHBA-ja mund të vendosë tarifa edhe mbi makinat evropiane nga mesi i nëntorit.

Në një raport të publikuar në muajin qershor, Bashkimi Evropian ka thënë se, vitin e kaluar, është përballur me 425 barriera tregtare nga 59 vende të ndryshme.

Ndërkaq administrata e presidentit amerikan, Donald Trump, është në luftë të ngjashme tregtare edhe me Kinën, të cilën po ashtu e fajëson për politika të padrejta të tregtisë./Opinion.al

Pas