Aktualitet

“SHBA i dhuron BKH mbi100 mijë dollarë për…”,Kim:Mbështetje për hetuesit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:14 - 02/07/21 |
Opi Nion

SHBA do të dhurojë për Byronë Kombëtare të Hetimit (BKH) 100 mijë dollarë pajisje hetimore.

Lajmi u bë me dije  nga vetë Ambasada e SHBA, me një postim në rrjetet sociale, një ditë pasi ambasadorjaYuri Kim takoi 28 hetuesit e BKH.

“Ambasadorja Yuri Kim vizitoi SPAK, ku qeveria amerikane dhuroi dje mbi 100,000 dollarë në pajisje hetimore për BKH-në. Ambasadorja përgëzoi grupin e hetuesve, aktualisht në trajnim, të cilët u përzgjodhën nga qindra aplikantë pasi përfunduan me sukses një proces shumë selektiv dhe rigoroz, që përfshinte testime me shkrim, verbale, dhe të aftësisë fizike; verifikime të pasurisë, si dhe kontrolle të së kaluarës dhe integritetit të tyre. Ajo përsëriti mbështetjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe i nxiti ata të këmbëngulin në punën e tyre të vështirë, e cila është thelbësore për luftën e Shqipërisë kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar”, shkruhet në postimin e Ambasadës së SHBA./Opinion.al

Pas