Bota

SHBA do furnizojë Ukrainën me raketa,Moska:Rrit rrezikun e konfrontimit me NATO-nBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:31 - 01/06/22 |
Opi Nion

Rusia ka thënë se vendimi i SHBA-së për të furnizuar Ukrainën me sisteme dhe municione të avancuara raketash do të rriste rrezikun e një konfrontimi të drejtpërdrejtë midis Moskës dhe NATO-s.

Zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Ryabkov i tha agjencisë shtetërore ruse të lajmeve RIA Novosti se Moska e sheh paketën e ndihmës ushtarake amerikane – e cila do të përfshijë sistemin raketor të artilerisë së lëvizshmërisë së lartë M142 (HIMARS) – “jashtëzakonisht negativisht”.

Armët, të kërkuara prej kohësh nga Ukraina, synojnë ta ndihmojnë atë të godasë forcat armike më saktë nga një distancë më e gjatë.

Deri më tani, SHBA-ja kishte refuzuar të furnizonte artilerinë me rreze të gjatë. Por, Biden tha se ndihma do të forconte pozicionin negociator të Kievit kundër Rusisë dhe do të bënte një zgjidhje diplomatike më të mundshme.

Ndërkohë presidenti i Ukrainës Zelensky ka thënë se vendi i tij “nuk ka ndërmend të sulmojë Rusinë”.

Pas