Rajoni

SHBA dhuratë Kosovës 500 mijë doza Pfizer:Përfaqëson vlerat e përbashkëta


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:15 - 20/08/21 |
Opi Nion

Ka mbërritur në Kosovë 500 mijë dozash të vaksinës Pfizer, dhuratë kjo nga nga SHBA.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale thotë se tashmë me këto doza është afruar me 20% qëllimi i vaksinimit.

Blinken shtonndër të tjera  se kjo dhuratë përfaqëson vlerat e përbashkëta dhe lidhjet e palëkundura midis njerëzve të SHBA e Kosovës.

STATUSI NGA ANTONY BLINKEN

Sot SHBA dhuroi këstin e parë prej 500,000 doza Pfizer për Kosovën, duke e sjellë atë 20 për qind më afër arritjes së qëllimit të saj të vaksinimit. E dhënë përmes COVAX, kjo dhuratë përfaqëson vlerat e përbashkëta dhe lidhjet e palëkundura midis njerëzve tanë. Së bashku mund ta mposhtim COVID-19.

Pas