Bota

SHBA/ 1.3 miliardë dollarë për mbrojtjen raketore hipersonikeBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:23 - 19/07/22 |
Opi Nion

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes ka shpallur dy kontrata me vlerë 1.3 miliardë dollarë për zhvillimin e një plejade satelitësh të aftë për të zbuluar kërcënimet që vijnë nga raketat hipersonike nga Rusia dhe Kina.

Kjo u raportua nga shtypi amerikan, sipas të cilit, zhvillimi i projekteve do të fillojë në prill 2025.

Satelitët do të duhet të jenë në gjendje të identifikojnë jo vetëm lëshimet e transportuesve ndërkontinentalë, por edhe trajektoret e vektorëve të rihyrjes hipersonike.

Pas