Bota

Seul/Halloween kthehet në tragjedi, 50 persona pësojnë arrest kardiak gjatë festimeveBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:12 - 29/10/22 |
Opi Nion

Sipas agjencisë së lajmeve të Koresë së Jugut Yonhap, rreth 50 persona pësuan arrest kardiak në lagjen Itaewon, ku mijëra njerëz po festonin Halloween në një klub të njohur në kryeqytet. Sipas BBC zjarrfikësit thanë se kishte 81 raportime për asfiksi.

Raportohet se kishte 100,000 njerëz në zonë që festonin ngjarjen e parë të Halloëeen-it në natyrë pa maska ​​që nga pandemia.

Një zëdhënës i departamentit të zjarrfikësve tha se 140 ambulanca u dërguan në vendngjarje për ndihmë. Numri i parë flet për 59 viktima dhe 150 të plagosur./Opinion.al

Pas