Aktualitet

Sassoli: Vullneti politik i vendeve të BP të përkthehet në veprim


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:02 - 28/01/20 |
Al Do

Me ftesë të Presidentit të Parlamentit Evropian David Sassoli, kryetarët e parlamenteve të Ballkanit Perëndimor u mblodhën sot në Bruksel në Samitin e parë të këtij lloji. Atyre iu bashkua edhe Kryetari i Parlamentit të Kroacisë, i cili po mban Presidencën e radhës në Këshilli

Pas Samitit, Presidenti Sassoli theksoi mbështetjen që PE ka ndaj integrimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE por nënvizoi gjithashtu dhe nevojën për të përkrahur një qasje të re të procesi të zgjerimit.

“Samiti i sotëm riafirmoi bindjen tonë të fortë se Ballkani Perëndimor dhe Bashkimi Evropian ndajnë një fat të përbashkët. Ne besojmë me vendosmëri se zgjerimi do të sjellë dobi për njerëzit e rajonit dhe vendet anëtare të BE-së dhe se mund të sjellë pajtimin e nevojshëm mes vendeve fqinje. Tani, ne duhet të sigurohemi që ky vullnet politik të përkthehet në veprim.

“Në deklaratën tonë të përbashkët, ne i bëjmë thirrje Këshillit Evropian që të vazhdojë të mbështesë perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor bazuar në përmbushjen e kritereve të pranimit dhe të japë një mesazh politik të qartë për hapjen e negociatave të pranimit dhe dhënien e statusit të vendit kandidat. Urgjentisht duhet të japim shtysë të re në procesin e zgjerimit duke dhënë rezultate konkrete. Samiti i Zagrebit duhet të luajë një rol kryesor në këtë drejtim.

“Në përfundimet tona, ne ritheksojmë angazhimin e plotë të parlamenteve për të marrë pjesë në reflektimet mbi një” qasje të përtërirë “për zgjerimin në mënyrë që procesi të bëhet më demokratik, më transparent dhe më i afërt me qytetarët dhe shoqërinë civile. Zgjerimi është një proces që kërkon shumë përpjekje dhe angazhim nga të gjitha palët, dhe parlamentet janë thelbësorë për të çuar përpara axhendën e reformës në BE. Parlamenti Evropian është i gatshëm të vazhdojë dialogun konstruktiv dhe të mbështesë parlamentet e Ballkanit Perëndimor ndërsa ato lëvizin drejt një të ardhmeje evropiane. ” tha ndër të tjera presidenti i Parlamentit Europian David Sassoli.

Krerët e parlamenteve të Ballkanit Perëndimor së bashku me Presidentin e Parlamentit Evropian dhe Kryetarin e Parlamentit Kroat dolën pas Samitit me një deklaratë të përbashkët ku u zotuan mbi 8 pika kryesore të cilat kishin në thelb procesin e zgjerimit dhe perspektivën evropiane të rajonit. /Opinion.al

Pas