Aktualitet

Sanksione të reja? DASH: Qëllimi ynë çrrënjosja e korrupsionit në Ballkanin PerëndimorBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:31 - 27/09/22 |
Opi Nion

“Një nga qëllimet tona kur bëhet fjalë për Ballkanin Perëndimor është të punojmë me qeveritë për ta ç’rrënjosur korrupsionin”.  Kështu është shprehur zëdhënësi i Departamentit Amerikan të Shtetit, Ned Price në një konferencë për media.  Sipas tij, sanksionet janë një mjet i rëndësishëm për ta bërë këtë.

Teksa përmendi rastin e Prokurores së Shtetit në Bosnje-Hercegovinë, Diana Kajmakoviç, e cila u sanksionua nga Departamenti amerikan i Thesarit, Price tha se sanksionet do të mbeten një mjet i rëndësishëm, por jo i vetmi.

Ndër të tjera Price foli edhe për ndikimin e Rusisë dhe Kinës në rajon. Ai tha se se Ballkani Perëndimor përveç se është tërheqës për botën perëndimore si një rajon dinamik është atraktiv edhe për Rusinë dhe Kinën.

PYETJE: Ju njoftuat para këtij takimi se Shtetet e Bashkuara i kanë vënë sanksione Diana Kajmakovic, prokurore shtetërore në Bosnje dhe Hercegovinë – ajo është në zyrën e prokurorit të shtetit. Çfarë mund të na thoni për këtë rast dhe a mund të priten më shumë sanksione në vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor?

Z.PRICE: Pra, një nga qëllimet tona kur bëhet fjalë për Ballkanin Perëndimor është të punojmë me qeveritë dhe të punojmë me njerëzit e rajonit për të synuar, për të hequr dhe për të çrrënjosur korrupsionin. Dhe sanksionet janë një mjet i rëndësishëm për ta bërë këtë. Ne e shpallëm dhe Thesari njoftoi sanksionet këtë mëngjes ndaj një prokuroreje të përgjithshëm të shtetit e cila është e përfshirë në akte korrupsioni. Ne kemi dhënë informacion në atë deklaratë. Thesari mund të ketë informacion shtesë në lidhje me bazën për atë përcaktim. Dhe sanksionet do të mbeten një mjet i rëndësishëm, jo i vetmi mjet i rëndësishëm, por një mjet i rëndësishëm, kur bëhet fjalë për rajonin dhe kur bëhet fjalë për qëllimin tonë.

PYETJE: Dhe një tjetër pyetje për Ballkanin Perëndimor. Kam intervistuar javën e kaluar kryeministrin e Malit të Zi Dritan Abazoviç dhe ai i bëri thirrje SHBA-së që të ndihmojë Ballkanin Perëndimor kundër ndikimit të Rusisë dhe Kinës në rajon. Pra, cili ka qenë vlerësimi juaj për ato ndikime në Ballkanin Perëndimor, dhe çfarë konkretisht – cilat hapa mund të ndërmerrni për të kundërshtuar këtë ndikim?

MR PRICE: Epo, nuk ka dyshim që Ballkani Perëndimor është një rajon dinamik që është tërheqës për vendet në mbarë botën. Sigurisht, është tërheqëse për arsye të ndryshme edhe për Rusinë dhe Kinën. Ne besojmë – dhe kjo është pika që kemi bërë publike dhe në angazhimet tona private me vendet e Ballkanit Perëndimor – se interesat tona të përbashkëta dhe vlerat tona të përbashkëta përbëjnë predikatin për një marrëdhënie që në shumë mënyra është unike dhe e dallueshme nga vizionet e një marrëdhënieje që Rusia dhe Kina do të kishin për rajonin. Pra, pavarësisht nëse është zhvillim, qoftë siguri, qoftë ekonomi, qoftë ndihma humanitare, ne e kemi bërë shumë të qartë dëshirën tonë për të qenë partnerë me vendet e Ballkanit Perëndimor dhe për t’i pasur të dyja në mënyrë implicite – dhe në disa raste, në mënyrë eksplicite – gjithashtu kam qenë shumë i qartë se çfarë – partneriteti ne sjellim është i ndryshëm nga marrëdhëniet që vende si të dy ju përmendët do të kërkonin të kishin në rajon.

Pas