Politikë

Salianji:Rama kërcënon me skualifikim SPAK,Manja:Ju s’shikoni njeri-tjetrin në sy


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:03 - 12/05/22 |
Opi Nion

Deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji, në seancën plenare të ditës së sotme tha se kryeministri Rama po ushtron presion ndaj SPAK.Salianji tha se Rama e kërcënon me skualifikim SPAK nëse nuk i shërben PS.

” PS aty ku ka mundësi, jo vetëm që keqpërdori institucionet por edhe sistemin gjyqësor. Drejtësia e keqpërdorur politikisht është një shqetësim. Ministër dhe kryeministër që është kthyer në një turistë në vendin tonë. Ju flisni për sukses të patronazhimi, SPAK dhe presidenti. Nuk ka qytetar që nuk e kupton që Rama ka kontroll mbi çdo gjë. Ky kampion drejtësisë po kërcënon SPAK. E kërcënon me skualifikim SPAK nëse nuk i shërben PS. Me këtë tregon sikur i hodhi hi syve të gjithë shqiptarëve. Egërsia mediatike, ndaj çdo kundërshtari polik i jep imunitet dhe e mbyll çështjen. Këtu e ka vendosur PS fokusin. Çdo autoritet dhe këto të llojit e vetë që janë në rajon, vendosin vetëm njerëzit e vetë si president nga paranoja për të pasur pushtet absolut.”, tha deputeti.

Ndërkohë deklaratve të tij iu është përgjigjur ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja. Manja ka thën se Rama i del për zot gjithçkaje që thotë ndërsa për situatën në PD thotë se demokratët nuk kanë guximin as të shohin njeri tjetrin në sy e jo më zgjedhësit e tyre.

“E di cila është e bukura se të gjitha diskutimeve të opozitës, përpiqen të shpjegojnë se çfarë ka dashur të thojë Rama kur del gjatë javës në prononcime. Rama në ato që thotë nuk le hapësirë për mëdyshje sepse i del për zot gjithçkaje që thotë. Nëse ke shqetësime për të dhënat personale, urdhëro votoni ligjin. Patronazhistët janë instrument vullnetar, ata i kanë marrë të dhënat nga telefoni dhe kontakt të drejtpërdrejtë me ta. Ne kemi kurajo që t’i takojmë zgjedhësit në sy. Ju se kuptoni sepse nuk shihen as me njeri-tjetrin në sy. Ju i mësoni zgjedhësve tuaj, si të përdorin ledha dhe të blindojnë dyer. Ju gozhduat drejtësinë, vjedhjen e votave dhe Lulin se shkakun e humbjes së zgjedhjeve. Gjeni shkakun e humbjes, se po vijnë zgjedhjet e tjera. “, u shpreh ai.

Pas