Bota

Sa zgjat imuniteti nga koronavirusi?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:28 - 14/10/20 |
Opi Nion

Që prej fillimit të pandemisë COVID-19 studiues dhe shkencëtarë në të gjithë botën janë përpjekur të kuptojnë mënyrën se si vepron ky virus në trupin e njeriut, gjë e cila më pas do të bëjë më të lehtë krijimin e një vaksine.

Shumë studime kanë arritur në të njëjtën pikë që personat që kalojnë COVID-19, krijojnë imunitet. Por sa mund të zgjas imuniteti ndaj koronavirusit?

Studimet e reja tregojnë se imuniteti i koronavirusit mund të zgjasë për disa muaj, dhe ndoshta edhe më gjatë. Tre raporte të sapo botuara sugjerojnë se shumë nga njerëzit që shërohen nga koronavirusi janë të mbrojtur për të paktën një periudhë kohe.

Studimet gjithashtu sugjerojnë që vaksinat e koronavirusit mund të jenë në gjendje të mbrojnë njerëzit për më shumë se vetëm disa javë.

Njëri nga studimet zbuloi se njerëzit prodhojnë antitrupa kundër koronavirusit që zgjasin të paktën pesë deri në shtatë muaj.

“Ne kemi njerëz që janë imunë pesë deri në shtatë muaj jashtë, ”, tha Deepta Bhattacharya, një imunobiolog në Universitetin e Kolegjit të Mjekësisë të Arizonës, për CNN.

“Ne konkluduam se antitrupat neutralizues prodhohen në mënyrë të qëndrueshme për të paktën 5-7 muaj pas infektimit me SARS-CoV-2”, shkruajti ekipi i tij në një raport të botuar në revistën Imuniteti.

Po ashtu, sipas studimit, njerëzit që ishin më të sëmurë kishin një përgjigje më të fortë imune ndaj koronavirusit.

Pas