Bota

Sa shpejt do të anëtarësohen Finlanda dhe Suedia në NATO?Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:02 - 05/07/22 |
Opi Nion

Mediat e huaja raportuan sot se 30 aleatët e NATO-s kishin nënshkruar një protokoll pranimi për Finlandën dhe Suedinë për t’i lejuar ata që të bashkohen me aleancën e mbrojtjes pasi parlamentet aleate të ratifikojnë vendimin.

Ed Arnold, studiues në Institutin Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara, hedh një vështrim në fazën tjetër të aplikimit për anëtarësim.

Ai tha se bashkimi me NATO-n zakonisht kërkon vite por Finlanda dhe Suedia “e kanë kaluar shumë shpejt”.

Duke parë fazën tjetër, ai thotë se: “Ata po nënshkruajnë marrëveshjen e anëtarësimit tani me NATO-n dhe kjo do të thotë se ata mund të bashkëpunojnë me NATO-n në disa fusha të tjera si takimet dhe shkëmbimi më i madh i inteligjencës.

“Por ato nuk mbulohen nga garancia e sigurisë së nenit 5 derisa të ratifikohet nga të gjitha parlamentet prej të cilave janë 30”,-shtoi ai.

Arnold tha se ai priste që nuk do të kishte “asnjë çështje” në shumë parlamente dhe do të “ratifikohej shumë shpejt”, por mund të kishte “disa shqetësime që do ta ngadalësojnë atë në parlamentet e tjera”./Opinion.al

Pas