-Jetë dhe Stil

Sa peshon shpirti? 21 gramë?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:24 - 12/11/15 |
b.f

Idea që kemi një shpirt dhe që e lëshon trupin në rastin e vdekjes është shumë e diskutuar.
Në vitin e largët 1907 një mjek me emrin Duncan MacDougall kishte bërë një seri eksperimentesh të pazakonshme me anë të të cilave mundohej që ta regjistronte daljen e shpirtit nga trupi.
Për t’a arritur këtë, ai bëri një shtrat special, të përbërë nga një peshore tepër e ndjeshme, ku iu thoshte që të shtriheshin njerëzit gjatë momenteve përfundimtare të jetës së tyre.
Pas matjeve të shumta dhe analizimeve komplekse, ai arriti deri te përfundimi se shpirti i njeriut peshon 21 gramë. Ai më pas e kishte vazhduar eksperimentin, me qëllim fotografimin e shpirtit, por si duket kësaj nuk ia doli dot. Eksperimentet për këtë çeshtje vijojne akoma edhe sot.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas